Odgovore na nekoliko vaših pitanja vezanih uz ortopediju potražili smo kod liječnika specijalista iz ovog područja.

Razgovarala: Martina Požgaj

Rekreativno se bavim sportom već nekoliko godina i imam problema sa spuštenim stopalima. Često osjećam bol u petama, pa me zanima je li neugoda uzrokovana upravo deformitetom tabana i što mi savjetujete? Postoji li nešto što bi mi makar olakšalo bolove?

Tegobe koje navodite s boli u petama vezane su uz upalu opne (fascije) koja je smještena na tabanu. Često je to stanje popratna pojava spuštenih stopala s obzirom da promijenjena statika stopala dovodi do neravnomjernog opterećenja istog! Uz kvalitetne ortopedske uloške, fizikalne procedure za petu, poput primjene lasera ili ultrazvuka, dovode do povlačenja simptoma. U svakom slučaju, javite se ortopedu koji će vam nakon pregleda znati propisati konkretnu metodu liječenja.

Nedavno sam čula za metodu biološkog liječenja oštećenja hrskavice, od čega i sama patim, pa me zanima o kakvoj se terapiji zapravo radi i kako ona može pomoći?

Vjerojatno ste čuli o liječenju tzv. autolognim kondicioniranim serumom (engl. PRP). To je biološko liječenje koje koristi vlastitu krv, odnosno plazmu, dobivenu postupkom centrifugiranja, i tako obogaćenu trombocitima! Aplikacija takve plazme potiče regeneraciju (obnovu) mekih tkiva, mišića, tetiva, ligamenata i sl. Kada je u pitanju hrskavica, rezultati liječenja su ohrabrujući za određenu vrstu oštećenja iste!

Imam 27 godina i svako jutro budim se s bolovima u lumbalnom predjelu, koji se nerijetko jave i u gornjem dijelu kralježnice. Imam dijagnosticiran blaži oblik kifoze i lordoze, ali i skolioze (u obliku slova s). Što bih mogla napraviti da ublažim bol?

Sudeći po navedenom, najviše bi vam pomogla kvalitetna fizikalna terapija u vidu jačanja leđne muskulature, što je prvi korak u liječenju ovog problema. Plivanje, pogotovo dolaskom ljeta, svakako doprinosi poboljšanju statusa mišićnog sustava, te, ako imate priliku, savjetujem da što više plivate. Primjena autologne kondicionirane plazme kompatibilna je s klasičnim metodama fizikalne terapije. Ako i nakon provedene fizikalne terapije imate tegobe, potrebno je javiti se ortopedu!

Moja dvoipolgodišnja kćer, još otkako je prohodala, hoda na prstima umjesto cijelim stopalom. Nijedno od moje djece nije to radilo, pa se pomalo brinem. Je li moja briga opravdana i što mogu učiniti?

U velikoj većini slučajeva, nema razloga za brigu! Djeca do određene dobi često hodaju „na prstima“. Ubrzo slijedi obrazac hoda koji je prisutan i kod odraslih. Ako navedeni hod djeteta potraje, svakako bi trebalo obaviti pregled ortopeda!

Tijekom radnog dana zbog prirode posla sve vrijeme stojim i primijetila sam da mi pucaju kapilare s unutrašnje strane gležnjeva, a često mi i otiču zglobovi. Jesu li simptomi povezani s nekim reumatskim oboljenjem?

Sudeći po navedenom, ne radi se o reumatskom oboljenju! Zbog tegoba s kapilarama potrebno je potražiti savjet specijalista vaskularnog kirurga. S ortopedske strane, ultrazvuk gležnja je vrlo korisna metoda u evaluaciji stanja mekih tkiva. Moguće je utvrditi uzrok oticanja na potpuno bezbolan i neškodljiv način! Najprije obavite pregled kod liječnika opće prakse, koji će vas kasnije usmjeriti na reumatologa ili imunologa.

Milan Milošević, dr. med.

Objavljeno u časopisu Ljepota&Zdravlje, Lipnja, 2014.

Postavite pitanje

O autoru

Poliklinika Ribnjak

fav

Ortopedija, sportska dijagnostika, rehabilitacija, medicina rada i sporta.