Ozljeda kralježnice i paraliza – prošlost?

//Ozljeda kralježnice i paraliza – prošlost?

Ozljeda kralježnice i paraliza – prošlost?

Većina osoba sa ozbiljnom ozljedom kralježnične moždine ostaje paralizirana od mjesta ozljede prema dolje, čak i kada ozljeda živčanih struktura nije kompletna.
Postavlja se pitanje, zašto neozlijeđeni dijelovi moždine nisu aktivni?

Znanstvenici Dječje bolnice Boston u ovoj studiji daju nova saznanja o navedenome primjenom kemijskih spojeva koji, davani sistematski, mogu preokrenuti događanja i dovesti do povrata funkcije hoda kod paraliziranih miševa.

Studija pod vodstvom Profesora Zhigang He, Boston Children’s F.M. Kirby Neurobiology Center, objavljena je 19.srpnja 2018. u časopisu Cell.

“Ovo je do sada najznačajniji poznati oporavak funkcije ozlijeđene kralježnične moždine, 80% miševa liječenih ovom metodom povratilo je funkciju hoda” izjavio je Profesor He.

Mnoge dosadašnje znanstvene studije pokušale su dokazati regeneraciju živčanih struktura odnosno stvaranje novih, kod ozljeda spinalne moždine. No, za povratak motorne funkcije nije dovoljno samo gore navedeno, uloga tzv. signalnih molekula od jednake je važnosti za kompletni oporavak kako bi se izbjegli nekontrolirani pokreti udova.

Autori ovog revolucionarnog članka iskoristili su činjenicu o uspješnosti primjene elektrostimulacije sa rehabilitacijom u paraliziranih bolesnika, do sada jedinoj uspješnoj metodi liječenja.
Za potrebe ovog istraživanja na miševima, Profesor He, prvi autor članka Bo Chen i suradnici, u svrhu stimulacije, primijenili su kemijske spojeve koji mijenjaju podraženost živčanih stanica – neurona. Miševima sa ozbiljnim ozljedama kralježnične moždine, aplicirani su takvi spojevi, u vidu intraaperitonealne injekcije (injekcija u području trbuha), kroz 8-10 tjedana.

“Inhibicija inhibicije” putem reaktivacije proteina KCC2

Lijecenje ozljede kraljeznice

ilustracija

Molekula nazvana CLP290, pokazala se učinkovita u vraćanju pokreta paraliziranim miševima nakon 4-5 tjedana liječenja! Elekromiografija provedena potom na dvije skupine mišića, pokazala je da su isti aktivni. Skorovi za ocjenu hoda životinja bili su viši u ispitivanoj skupini nego u kontrolnoj skupini miševa dva tjedna nakon prestanka liječenja, sa minimalnim nuspojavama.

Molekula CLP290 aktivira protein KCC2, bitan za prijenos klorida u živčanim stanicama. Nova istraživanja pokazala su da je za oporavak ozlijeđenih motornih funkcija kralježnične moždine ključna uloga tzv.  inhibicijskih neurona. Isti nakon ozljede luče znatno manju količinu proteina KCC2 i time ne mogu odgovoriti na signale iz mozga. Kako je neuronima neizvedivo procesuirati inhibicijske signale, oni odgovaraju samo na ekscitaciju odnosno, još više pojačavaju aktivnost koja je – inhibicijska pa dolazi do blokiranja spinalnih refleksnih puteva na cijelom nivou!

Uspostavljanje funkcije proteina KCC2 omogućuje tzv. inhibicijskim neuronima ponovo primanje takvih signala iz mozga i time manju aktivnost. To ima za posljedicu pomak na razini cjelokupnog refleksnog luka prema ekscitaciji živčanih stanica koje time postaju prijemčljive za moždane signale.

“Uspostavljanje, dakle, inhibicije, omogućuje cijelom sustavu da se lakše ekscitira odnosno potakne na aktivnost. Previše ekscitacije nije dobro, ali isto tako, niti previše inhibicije, potreban je – balans! Tako nešto do sada nije bio slučaj kod ozljeda kralježnične moždine.” rekao je Profesor He.

U tijeku su daljnja istraživanja spojeva koji djeluju kao KCC2 agonisti, možda i genska terapija u svrhu uspostavljanja funkcije ovog proteina kako bi se, zajedno sa epiduralnom stimulacijom, postigao oporavak funkcije nakon ozljede kralježnične moždine.

“Uzbuđeni smo zbog smjera u kojem idemo i želimo ovaj tretman ispitati na relevantnijim primjerima ozljede kralježnične moždine i bolje razumjeti kako funkcioniraju agonisti KCC2 proteina.”

Bo Chen, Yi Li (Boston Children’s Hospital) and Bin Yu (Nantong University, China) were co-first authors on the paper. Xiosong Gu (Nantong University) and Zhigang He are co-senior authors. Coauthors were Zicong Zhang, Benedikt Brommer, Philip Raymond Williams, Yuanyuan Liu, Shane Vincent Hegarty, Junjie Zhu and Yiming Zhang (Boston Children’s Hospital); Songlin Zhou (Nantong University); Hong Guo and Yi Lu (Brigham and Women’s Hospital, Boston). Journal Reference: Bo Chen, Yi Li, Bin Yu, Zicong Zhang, Benedikt Brommer, Philip Raymond Williams, Yuanyuan Liu, Shane Vincent Hegarty, Songlin Zhou, Junjie Zhu, Hong Guo, Yi Lu, Yiming Zhang, Xiaosong Gu, Zhigang He. Reactivation of Dormant Relay Pathways in Injured Spinal Cord by KCC2 Manipulations. Cell, 2018; DOI: 10.1016/j.cell.2018.06.005
2018-07-30T13:29:16+00:0030.07.2018|0 Comments

Ostavite komentar