Matične stanice
Matične stanice imaju sposobnost migracije u ozlijeđena tkiva u organizmu. Osim njihove jedinstvene sposobnosti diferencijacije u različite tipove stanica, utvrđeno je da mezenhimalne matične stanice luče razne citokine, pokazujući protuupalno djelovanje i stvarajući anaboličko mikrookruženje.
Način na koji matične stanice djeluju uključuje njihove tri osnovne karakteristike:
- plastičnost,
- diferencijaciju i
- izražavanje specifičnih markera.
Niz složenih molekularnih reakcija odgovoran je za krajnji učinak ovog naprednog oblika liječenja.
Regeneracija zglobne hrskavice
Zglobna hrskavica centralno je mjesto mnogobrojnih regeneracijskih istraživanja i liječenja u ortopediji. Ozljede pak hrskavice obično su uzrokovane traumom, kroničnim preopterećenjem a zbog slabe prokrvljenosti i niskih metaboličkih aktivnosti hondrocita, hrskavica se ne obnavlja nakon ozljede. Najčešće koristimo mezenhimalne matične stanice dobivene minimalno invazivnom liposukcijom iz masnog tkiva trbuha ili bedara koje sadrži najveću količinu istih. Dobiveni materijal liposukcijom, priprema se posebnom tehnikom te se razdvoje matične stanice od ostalog tkiva. U Poliklinici Ribnjak koristimo istovremenu primjenu autologne plazme i mezenhimalnih matičnih stanica što rezultira boljim kliničkim nalazom.
Nakon postupka pripreme matičnih stanica, iste je potrebno precizno aplicirati u područje oštećenog zgloba ili tetive, pod kontrolom ultrazvuka.
Kako djeluju matične stanice u liječenju boli
Kada se mezenhimalne matične stanice nađu u, primjerice, neposrednoj okolini oštećenog tkiva, započinje niz složenih događaja koji će rezultirati pretvorbom matičnih stanica iz njihovog početnog stadija točno u onaj tip stanice kakav je potreban za popravljanje oštećenog tkiva. Dakle, metodom primjene matičnih stanica dajemo organizmu “sirovinu” potrebnu za reparaciju, a zatim i potpunu regeneraciju oštećenog tkiva.
Ovaj proces nije uvijek i svugdje uspješan. Postoje vanjski i unutrašnji čimbenici koji mogu narušiti osjetljiv balans potreban za reparaciju ali i regeneraciju tkiva. Autologna plazma obogaćena trombocitima, ili PRP, sadrži mnoštvo tzv. faktora rasta, koji potiču djelovanje apliciranih mezenhimalnih matičnih stanica i rezultiraju boljim kliničkim nalazom.
Naglašavamo, temelj uspješnog ortopedskog tretmana je pravilna indikacija za primjenu ove vrste liječenja.
Priprema za zahvat
Inicijalni pregled ortopeda obavezan je prije odluke o liječenju ovom metodom. Nakon uvida u RTG ili MR snimke oštećenog zgloba ili tkiva, pacijentu se na samom pregledu objašnjavaju mogućnosti liječenja. Ukoliko postoje svi uvjeti za to, postavlja se indikacija za liječenje mezenhimalnim matičnim stanicama. Prije samog zahvata potrebno je učiniti laboratorijsku obradu s naglaskom na vrijednosti vremena zgrušavanja krvi. Najčešće se mezenhimalne matične stanice dobivaju iz masnog tkiva na području trbuha ili bedara koje sadrži najveću količinu istih, a sam proces znatno je jednostavniji i praktički bezbolan za klijenta.
MINIMALNO INVAZIVNA LIPOSUKCIJA
Nakon adekvatne pripreme, slijedi aplikacija lokalnog anestetika u područje bedra ili trbušne stijenke. Primjenom vakuumskih ekstraktora napravi se liposukcija masnog tkiva. Ovisno o broju regija koje je potrebno tretirati, dobivena količina tkiva iznosi 50-100 ml. Nakon procesa filtriranja, navedeno se smanjuje na cca 10-20 ml potentnog presadka spremnog za upotrebu. Za cijelo vrijeme zahvata nema bolova, tek je eventualno prisutna blaga nelagoda na mjestu liposukcije.
MIKROFRAGMENTIRANO TKIVO
Dobiveno masno tkivo se u za to specijalno dizajniranom uređaju filtrira. Mikrofragmentirano tkivo dobiveno je mehaničkom, a ne enzimatskom metodom ekstrakcije što omogućuje usčuvanost vitalnog dijela bitnog za kasniju transformaciju filtriranog proizvoda u – matične stanice.
Nakon pripreme, pod kontrolom ultrazvuka slijedi aplikacija u ciljano tkivo, sa istovremenim davanjem autolognom plazme kako bi se dobio “boost” vlastitih snaga organizma.
Kod ove biološke terapijie rizik od eventualnih nuspojava je minimalan; mogli bismo čak reći i nepostojeći. Zahvat se izvodi na principima jednodnevnog boravka u Poliklinici. Pokretljivost je nakon zahvata momentalna
Slijedeći dan predviđen je kontrolni pregled.
Program individualne rehabilitacije započinje već nekoliko dana od zahvata.
Napredno ortopedsko liječenje matičnim stanicama
Matičnim stanicama možemo liječiti:
- bolnih stanja zglobova – ramena, lakta, šake
- kuka, koljena, gležnja
- ozljeda i bolnih stanja tetiva i ligamenata
- oštećene hrskavice zglobova
Nakon aplikacije, slijedi u našoj dnevnoj bolnici kraća rekuperacija nakon čega Vas otpuštamo kući. Redovite poslijeoperativne kontrole izvode se uz ultrazvučni prikaz kako bi se pratili parametri poput eventualne otekline zgloba ili mekog tkiva.
Par dana od zahvata, započinje se sa fizikalnim procedurama. Rehabilitacija je ciljano usmjerena na jačanje okolne muskulature zgloba koji je tretiran i sastoji se od individualiziranog terapeutskog programa.
Ono što je osobito važno naglasiti jest činjenica da je vrijeme oporavka nakon primjene ove metode liječenja skraćeno zbog maksimalno poštednog načina izvođenja, dok je mogućnost upale ili infekcije minimalna te se čuvaju postojeće zglobne strukture.
Ukoliko imate dvojbe oko ove vrste liječenja, naše ljubazno osoblje rado će odgovoriti na sva pitanja.
Literatura
Estrada, E., Décima, J. L., Rodríguez, M., Di Tomaso, M., & Roberti, J. (2020). Patient-Reported Outcomes After Platelet-Rich Plasma, Bone Marrow Aspirate, and Adipose-Derived Mesenchymal Stem Cell Injections for Symptomatic Knee Osteoarthritis. Clinical Medicine Insights: Arthritis and Musculoskeletal Disorders, 13, 117954412093108. doi:10.1177/1179544120931086
Najdoktori 8 godina zaredom!
Prepoznata kvaliteta i pouzdanost usluge već osmu godinu zaredom. Brinemo za Vas i Vaše zdravlje na najbolji mogući način. Uvjerite se sami!

Naši kontakti
Email: info@poliklinikaribnjak.hr